7 דברים שאסור לומר לאמא חדשה

האחרון קטלני במיוחד!

 

 

תשני כשהתינוק ישן

זה נשמע כמו עצה טובה, אבל המון אמהות יודעות שזה כמעט בלתי אפשרי לעשות זאת. מתי תעשי את כל מה שצריך לעשות אם לא כשהתינוק ישן? זה גם קשה לנוח אם יש לך עוד ילדים שצריכים את תשומת ליבך. ״הלוואי שלא לא היו אומרים לי לישון כשהתינוק ישן, ובמקום זאת היו מציאים לי עזרה!״ אומרת כמעט כל אמא חדשה. פעם הבאה שאת בבית של אמא חדשה, תציעי לשים עין על הילדים או לסדר את הבית בזמן שהיא נחה קצת.

 

ואוו, את נראת עייפה!

לילות לבנים באים יחדיו עם אמהות, ואלא אם כן אמא חדשה חייה בבית בלי מראות, היא בטח כבר ראתה את השחור מתחת לעיניים. כשאת מעירה לה על זה- גם אם זה בטון נחמד- את אולי תגרמי לה להרגיש לא בנוח עם המראה שלה.

 

״את ישנה בכלל?״ התשובה היא תמיד ״לא״ מדכא״, ״יש לך בכלל זמן לנוח או לטפל בעצמך?״ עוד פעם, התשובה היא ״לא״ עצוב.״

 

התינוק שלך בוכה המון!

כל תינוק בוכה, אבל להעיר לה  שהתינוק שלה בוכה במיוחד יכול להמחיש את הדאגה הכי גדולה של אם חדשה: שהיא לא אמא טובה. זה בסדר לתת לה עצה, עם זה עוזר, (״הבן שלי בכה המון, ואז גילינו שהיה לו רפלוקס קיבתי.״), אבל אל תזלזלי בלחץ שלה. “לא אכפת לי כמה ניסיון יש לך באמהות, ואם את יודעת שהתינוק שלי לא יצטרך פסיכולוג כל החיים רק כי הוא לא ישן עכשיו. כאם חדשה, בשבילי זה סוף העולם, אז תני לי להלחץ אם ככה בא לי!״

 

זה רק נהיה יותר גרוע כשהם גדלים!

הורים חדשים- חסרי שינה, עם ארוחות קבועות, ובלי זמן לעצמם- לפעמים צריכים לדעת שהכל ישתפר כדי לשמור על שפיותם.

כל מי שאומר שאמהות נעשית קשה יותר, או רק חכי עד שהם בני שלוש, ארבע, או חמש-עשרה… הם טועים! האהבה גדלה עוד ועוד ככל  שאת מכירה את הילד שלך יותר, ואולי יהיו דברים מעצבנים, אבל יהיו לך יותר רגעים טובים לחשוב עליהם כאם, שיעזרו לך עם הדברים הקשים.

 

רצית באמת בן/בת?

״אוי, לא רצית בת?״  – זה נוראי לשמוע את זה, וזה כל כך שלילי, תינוקות לא באים עם תלוש החלפה.

 

 

את חוזרת עוד מעט לעבודה?

תני לאמא החדשה להינות מזמן חופשי עם התינוק. יהיה לה מספיק זמן לדאוג לגבי העבודה ולהתמודד עם הקשיים של עזיבת התינוק בגן.

 

אם היא חוזרת לעבודה בקרוב, אל תעירי לה. ״הקריירה יותר חשובה לך מהמשפחה? איך את יכולה להרשות למישהו אחר לגדל לך את הילדים? מי מבשל לילדים? את חייבת לעבוד?” כל אחד מאלה מפחית את הביטחון של האם ביכולת שלה לגדל את הילד וגם לעבוד, ואסור לומר לה דברים כאלה

 

יש גם סיכוי שהאמא החדשה החליטה לא לחזור לעבוד, ולהשאר בבית עם הילד, אז עכשיו השאלה רומזת שלהיות בבית עם הילדים זאת לא עבודה, ומתחילה תחרות בין אמהות

 

כבר בא לך עוד אחד?

הורים חדשים שומעים את השאלה הזאת לרוב כשיש להם שניים או יותר ילדים מאותו מין. (״אז אתם רוצים לנסות עוד פעם בשביל בן/בת?״). ״בבקשה, אני יכולה קודם להשתלט על אלו שכבר יש לי ולנסות להכניס את שניהם לאוטו בבת אחת לפני שאני מתכננת את העתיד של כל המשפחה?״

כמובן, יש את הסכנה שתשאלי מישהי שמנסה להיכנס להריון ומתקשה. אז אלא אם כן היא מדברת איתך על זה, עדיף לדבר על משהו אחר.

 

הוא בכלל לא דומה לך!

״הילדים  לא דומים לך – הם דומים לאבא- בטוח שהם שלך?״  זה ממש לא  מצחיק. האמא הייתה שם בזמן הלידה הכואבת. ותודה שהבהרת לה שהיא לא תרמה כלום כי הם דומים רק לאבא.

 

זה אותו דבר כשהתינוק דומה לאמא. זה אולי נשמע מצחיק לומר לאבא שכדאי שיבקש בדיקה גנטית, אבל לא כולם יצחקו. במקום זאת, תאמרי לכל הורה חדש את מה שהם רוצים לשמוע: התינוק שלהם הוא התינוק הכי מתוק בעולם.

 

את חייבת להניק

הנקה זו האופציה הכי טובה, אבל המון אמהות מתקשות עם זה. אם אמא חייבת להוסיף פורמולה- או מחליטה לוותר על זה לגמרי- לא צריך לגרום לה להרגיש לא טוב על ההחלטה.

 

גם לא כדאי לשאול אמא מניקה כמה זמן היא מתכננת להניק. מומחים ממליצים להניק לפחות ששה חודשים, אבל יש נשים שמחליטות להניק לפחות זמן, ויש כאלו שמניקות יותר זמן. גם אם את מסכימה עם כמות הזמן וגם אם לא הכי טוב לא לשתף את דעתך עם האמא.

 

כל הערה על המשקל!

לשאול “מתי הלידה?”  בזמן שאם מחזיקה את ביתה בת החודשיים, זה לא רעיון טוב.

אל תעירי על המשקל של האם לפני או אחרי הלידה. ככה כולם יהיו שמחים.