8 דרכים מטורפות שבהן הגוף שלך משתנה בזמן ההריון

פשוט טרפת הריון!

 הריון זאת חויה די משוגעת- מבחינה נפשית, רגשית, ופיזית. אבל זה לא צריך להפתיע אותך- יש בן אדם קטן שגדל בתוכך. אבל יחד עם בן האדם הקטן הזה מגיעים הורמונים מטורפים שמשנים את הגוף בדרכים משונות. הנה 8 הדברים הכי מוזרים שקורים לך במשך ההריון.

 

  1. כמות הדם שלך נכפלת. עוד בשבועות הראשונים של ההריון, הגוף מגביר את כמות הדם והפלסמה מ – 30 ל – 50 אחוז. מדוע? כי הלב שלך עובד יותר קשה וביעילות גבוהה יותר, וזה גורם ליותר כדוריות דם להיווצר עם כל דפיקת לב. זה נשמע מגעיל, אבל כל הדם והפלסמה הנוספים תורמים לגדילת והתפתחות העובר. מה גם שכמות גדולה של דם נוסף תיזור לשמור עליך מסכנות לידה, כמו שטפי דם.

 

  1. גדלות לך המתניים. כשהגוף שלך מתכונן ללידה, עצמות האגן יתפצלו באמצע. הגורם- הורמון בשם רלקסין, שעוזר להרפות את שרירי הרחם, מפצל את עצמות האגן, ומרכך את צוואר הרחם. לא נעים לחשוב על זה, אבל זה דבר טוב, שפותח את עצמות האגן שלך כדי שהתינוק יוכל לצאת לעולם בקלות.

 

 

  1. תפתחי צד אפל. שמת לב לקו כהה על הבטן, ושהפופיק שלך נעשה קצת חום? זה נקרא לינאה נגרה, וזה תמיד שם, אבל ההורמונים של ההריון משנים את צבע העור, ורק אז זה נראה כך. אבל זה לא תמיד נעצר שם. יש נשים שרואות נקודות כהות או כתמים על הפנים, שנקראים מלזמה.קרם הגנה יכול לעזור למנוע את המסכה הזאת.

 

  1. הפות שלך נהיה בלתי מוכר. ואוו: יכול להיות שכשאת בהריון, הפות שלך ישנה צבע- ויהפוך לכחול או סגול (זה נקרא סימן צ׳דוויק). וגם: אולי הוא יתנפח בגלל כמות הדם הנוספת. אולי גם תשימי לב שהריח שם משתנה, או שיש יותר הפרשות. אבל רגע- יש עוד (וזה הכי מוזר): בערך 10 אחוז מנשים הרות רואות גם ורידים בולטים בפות. כן. קראת נכון: יכולים להיות לך בפות ורידים נפוחים, כואבים וכחולים, בגלל שהמשקל והלחץ מהרחם מפחיתים את לחץ הדם באיזור זה. החדשות הטובות: הכל יסתדר חזרה כמה שבועות אחרי הלידה. מזל!

 

 

  1. הרגליים שלך יגדלו. זה חבל, אבל יכול להיות שתצטרכי להפרד מהנעליים הכי יפות שלך, כי הרגליים שלך יגלו יחד עם הבטן. מחקר חדש מאוניברסיטת איווה שפורסם ב-American Journal of Physical Medicine & Rehabilitaion הראה שבזמן ההריון, קשת כף הרגל משתטחת- בגלל הרלקסין שמשחרר את הליגמנטים, וגם המשקל הנוסף שלוחץ על הרגליים. למעשה, ל – 60 עד 70 אחוז מהנשים במחקר נהיו כפות רגליים ארוכות ורחבות יותר. גם אגירת נוזלים יכולה לגרום לרגליים להתנפח. יכול לקחת כמה שבועות עד שהנוזלים האלה התפזרו אחרי הלידה, אז אל תזרקי עוד את הנעליים!

 

  1. יגדלו לך שיערות על כל הגוף. שינויי ההורמונים בזמן הלידה יכולים לגרום לשיער על ראשך (יש!) ועל גופיך (אוי!) לגדול ולהיות יותר מלא. לפעמים נשים מגדלות שיער במקומות שלא היה בהם שיער, כמו על הפנים, החזה, הבטן והידיים. בערך שלושה חודשים אחרי הלידה, אולי תשימי לב שהשיער בראש נושר. לא להלחץ! זו רק הדרך של הגוף שלך לחזור חזרה לשגרה, וזה קורה בערך 6 חודשים אחרי הלידה.

 

 

  1. קשה לך לחשוב. מחקר בJournal of Clinical and Experimental Neuropsychology – הראה שלבערך 60 אחוז מנשים הרות יש בעיות זיכרון. עוד לא יודעים מה גורם לכך או למה. יכול להיות ששינויי הורמונים- וגם חוסר שינה או הלחץ שכל כך נפוץ בזמן ההריון והאמהות- משפיעים על הזיכרון.״

 

  1. יש לך ריח רע בפה. תאשימי את ההורמונים, שגורמים לבקטריה בפה לגדול, ולגרום לדימום וריח רע. למרות שדלקת חניכים בזמן הלידה לא קשורה לכמות הרובד בשיניים, ההריון כן מגביר את הסיכוי של נשים לפתח בעיות בשיניים ובחניכיים.