תרופות נוגדות דיכאון בהריון גורמות להפרעות שפה אצל התינוק

מחקר חדש מוכיח: נטילת תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון גורמות להפרעות שפה אצל התינוק

המחקר הוכיח כי ילדי נשים הרות שנטלו בתקופת ההריון תרופות נוגדות דיכאון מסוג  SSRI
(Selective Serotonin Reuptake Inhibito)הנם בעלי סיכון גבוה יותר להפרעות בדיבור, כולל דיסלקציה.

SSRI הינם שם כולל לקבוצה של תרופות נוגדות דיכאון המבוססות על עיכוב קליטה חוזרת של סרוטונין.
מדובר בדור חדש של תרופות נוגדות דיכאון, אשר מגוון רב של תרופות מתבססות עליו, והן בין המקובלות לשימוש בקרב נשים. הידועות מבין תרופות אלו הן פלואוקסטין (Fluoxetine)  הידועה בעיקר בשמה המסחרי פּרוֹזַק, ואסציטלופרם (Escitalopram) הידועה בעיקר בשמה המסחרי ציפּרָלֵקס.

 

6% עד 10% מהנשים ההרות בעולם חשופות לתרופות אלו

החוקרים מצאו כי ילדים של נשים שנטלו תרופות מסוג SSRI בעודן בהריון הינם בסיכון של 37% יותר להפרעות דיבור או שפה בהשוואה לילדים של אימהות מדוכאות שלא נטלו תרופות אלו.

למעשה, אם אם מדוכאת לא לקחה תרופות נוגדות דיכאון, הסיכון של הילד שלה שיאובחן עם הפרעת דיבור או שפה יהיה כ -1%, אך אם היא לקחה SSRI, הסיכון יגדל ל 1.37%, הסביר ד”ר אלן בראון , המחבר הראשי של המחקר ופרופסור לפסיכיאטריה ואפידמיולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה.

“כשיש לך סיכון יחסי של 1.37% זה לא נחשב סיכון גבוה. אבל לאור העובדה כי 6% עד 10% מהנשים ההרות בעולם חשופות לתרופות נוגדות דיכאון אלו, זה מגדיל את הנטל וכך גם את ההוצאות עבור בריאות הציבור” אמר בראון.

“אני לא חושב שאנשים צריכים לדאוג בקשר לזה, אבל אני חושב שברמת האוכלוסייה, זה עושה הבדל גדול מאוד”, הוסיף בראון.

 

השוואה בין ילדים לאורך תקופה

לצורך המחקר, שפורסם בכתב העת JAMA Psychiatry, בראון ועמיתיו בדקו את הרישומים הרפואיים הלאומיים של פינלנד. הצוות התבסס על 845,345 לידות תינוק/ת יחיד בין השנים 1996 ועד 2010 וחילק את האימהות לשלוש קבוצות.

קבוצת “החשיפה” הראשונה כללה 15,596 אימהות שרכשו SSRI פעם או יותר לפני או במהלך ההריון.
הקבוצה השנייה כללה 9,537 אימהות שאובחנו עם דיכאון או הפרעה פסיכיאטרית אחרת, אך לא נטלו תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון.
והקבוצה השלישית כללה 31,207 אימהות שמעולם לא אובחנו עם דיכאון ומעולם לא נטלו תרופות נוגדות דיכאון.

בראון הסביר כי הוא ועמיתיו עקבו אחר רישום רכישת תרופות נוגדות הדיכאון בכדי לייצג את קבוצת החשיפה הראשונה שקיבלה טיפול בנוגדי-דיכאון. כשאישה חידשה את המרשם שלה, סביר היה להניח שהיא כבר נטלה את הכדורים ורצתה להמשיך לעשות זאת.

משימוש בנתונים מתוך רישומים אלו, החוקרים גילו סיכון מוגבר לאבחון הפרעות דיבור או שפה בקרב ילדים של נשים שנטלו SSRI במהלך ההריון וגם בקרב ילדים של נשים עם דיכאון שלא נטלו SSRI, בהשוואה לילדים של נשים שלא אובחנו בדיכאון.

יחד עם זאת, כשהשוו ילדים שנולדו לשתי קבוצות הנשים שבדיכאון, בראון ועמיתיו גילו שיעור גבוה יותר של הפרעות דיבור או שפה בקרב ילדי הנשים שנטלו SSRI לפחות פעמיים במהלך ההריון.

הפרעות שפה

 

השפעות ארוכות טווח

“הפרעות אלו הן די נפוצות באוכלוסייה. הם גורמים לירידת ערך משמעותית” אמר בראון.

דיסלקציה, הפרעות היגוי והפרעות שפה אחרות יכולות להיות בעלות “השפעה פוטנציאלית גדולה על תפקוד בית הספר ותפקוד בשלב מאוחר יותר בחיים” הוא הוסיף. “זוהי סוגיה ציבורית בריאותית משמעותית. הרבה חסכונות יושקעו לטובת הרבה טיפולי שפה ודיבור, זה עול גדול לחברה וגם ליחידים”.

לדברי אניק בראר, פרופסור לרוקחות באוניברסיטת מונטריאול שמתמחה בבטיחות התרופות במהלך ההריון, “ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מה שאנחנו יודעים על חשיפה ל- SSRI בתוך הרחם.” חשוב לציין כי בראר לא הייתה מעורבת במחקר הנ”ל.

יחד עם זאת, בראר ציינה כי יתכן ויש פגם במחקר כיוון שהנתונים עליהם התבססו החוקרים נלקחו ממסד נתונים מנהלתיים גדול. כיוון שקשה להעריך ליקויי שפה במסדי נתונים כאלה, יתכן כי לא כל הילדים הסובלים מהפרעה בשפה טופלו. יתכנו כמה מקרים שלא אובחנו הקשורים לשימוש של תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון. כלומר ייתכן וישנם מקרים נוספים של לקויות שלא דווחו לרשויות ושהחוקרים לא למדו עליהם במחקר שהציגו.

 

חציית השיליה

קבוצת תרופות מסוג SSRI כוללת פרוזאק (fluoxetine), רסיטל (citalopram), פקסיל (paroxetine), לוסטרל (sertraline) ו-  Lexapro(escitalopram). למרות שהם יודעים ביכולתם לחצות את השליה ולהיכנס לזרם הדם של תינוק מתפתח, רופאים רושמים אותם לנשים בדיכאון במהלך הריון.

מחקר אחר משנת 2011 על אימהות בארה”ב מצא כי 4.5% מהן דיווחו על שימוש בנוגד דיכאון בתוך התקופה של שלושה חודשים לפני ההריון ועד לידת התינוק.

אחת מכל שבע נשים בגיל הפוריות עם ביטוח בריאות פרטי בארצות הברית נוטלת תרופות נוגדות דיכאון, על פי ג’ניטה רפהויז וג’ניפר נ. לינד, המחברות של המחקר בנושא בקרת מחלות ומניעתן.  בנוסף, הן ציינו כי על-פי נתונים עדכניים נראה כי כ -3% מהנשים בהריון עשויות לנטול תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון.

לא כל המדענים מסכימים עם הערכות אלה. למשל, בראר אומר שהספרות מראה “כי תרופות נוגדות דיכאון הן בין המרשמים הנפוצים ביותר במהלך הריון. בסביבות 14% ל -16% מנשים הרות יינטלו תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון בארה”ב, בעיקר מסוג SSRI.”

בראון וחבריו למחקר מעריכים שהשכיחות הנוכחית בקרב נשים בהריון שנוטלות תרופות אלו הינה בין 4% ל -10%.

גם אם נשים בצד את המחלוקת בנוגע למספר הנשים הנוטלות תרופות מסוג SSRI, עדיין ישנן נשים שללא ספק צורכות תרופות אלו בתקופת ההריון ובתקופה המקדימה להריון, וזו בעיה שיש לתת עליה את הדעת, אמר בראון.

פסיכותרפיה יכולה להיות יעילה כמו תרופות נוגדות דיכאון לטיפול בדיכאון.  אבל מקרים חמורים יותר של דיכאון (כמו דיכאון אובדניות ודיכאון פסיכוטי) הם עניין אחר לגמרי, הוא הסביר. הסיכונים הפוטנציאליים הקיימים כאשר תרופה של אישה הרה הסובלת מדיכאון חמור נגמרת, יכולים בקלות לעלות על היתרונות של הפסקת השימוש בה, על פי בראון.

“נשים רבות צריכות לקחת תרופות נוגדות דיכאון במהלך הריון,” אמרו רפהויז ולינד, הדוגלות בבדיקת אפשרויות טיפול אחרות שיועילו לנשים שרוצות לקבל החלטות מושכלות.

השקפה זו נתמכת על ידי בראון, אך הוא הוסיף כי יש קשר בין שימוש בנוגדי דיכאון במהלך ההריון לתסמונת הסתגלות בילוד (שבו תינוק סובל מעוויתות, רעידות והאכלה עניה, בין שאר התסמינים) ודיכאון בתחילת גיל ההתבגרות.

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת ” “JAMA Pediatrics, בראר ועמיתיה גילו כי דיכאון אימהי ושימוש ב- SSRI במהלך ההריון היו שניהם גורמי סיכון עבור לידת ילד שבעתיד יפתח אוטיזם. עם זאת, כפי שבראר הסבירה, במחקרה נמצא כי “שימוש ב- SSRI במהלך השליש השני או השלישי של הריון מגביר את הסיכון לאוטיזם מעל ומעבר לסיכון הקשור לדיכאון אימהי.”

 

תורגם מאתר CNN.

 

אנו מקווים שהמחקר הנ”ל יאיר את עיניכן ויעזור למי מכן שזה רלוונטי עבורה לשקול יתרונות מול חסרונות בהתאם לחומרת הדיכאון ולעשות חשיבה מחודשת ומושכלת.

 

כותבת המאמר עדי נחמני, הינה המקימה והבעלים של האתר WebyMoby . באתר תמצאו חנות אינטרנטית למכירת מוצרים לקראת הריון במחירים זולים, מאמרים וטיפים לקראת הכניסה להריון ולמהלך ההריון.

נשמח ללוות אותך בתהליך הכניסה להריון ולספק לך ערכות לבדיקת ביוץ ובדיקת הריון במחיר שפוי, במהירות ובדיסקרטיות.

לקבלת מידע נוסף ורכישת בדיקות ביוץ ביתיות ובדיקות הריון ביתיות במחיר שפוי, את מוזמנת להיכנס לאתר של עדי.