11 דברים שאת חייבת לנסות כשתרצי להיכנס להריון…

מספר 5 מהנה במיוחד!

 1. אכלי נכון

הנה החדשות הטובות: תזונה נכונה מעלה בהרבה את הסיכויים שלך להרות! וודאי שאת אוכלת מספיק חלבון, ברזל, אבץ, ויטמין C וויטמין D בתפריט שלך, משום שחוסרים בחומרים הללו עשויים לגרום למחזור חודשי ארוך יותר (ולכן לתקופות ביוץ תכופות פחות) ולעלייה בסיכוי להפלה. שאלי את הרופא שלך אם כדאי לך לקחת תוסף מולטי-ויטמין יומי. הקפידי לאכול מאכלים עשירים בחלבון כמו בשר, דגים, מוצרי חלב דלי שומן, ביצים ושעועית.

 1. שמרי על המשקל

מלבד הסיכונים הבריאותיים האחרים הנגרמים על ידי עודפי שומן גוף, הם עשויים גם לגרום לייצור-יתר של הורמונים מסוימים המפריעים לביוץ. המחזורים שלך עלולים להיות פחות סדירים, את עלולה לבייץ לעיתים רחוקות יותר, וכך להוריד את הסיכויים שלך להיכנס להיריון. מצד שני, מעט מדי שומן גוף יכול לגרום לכך שגופך לא ייצר מספיק הורמונים כדי לבייץ בכל חודש או כדי לתמוך בהריון אם תהרי. התעמלות יכולה לעזור לך לשמור על משקל תקין, רק אל תגזימי בכך ופשוט דברי עם הרופא או עם המיילדת שלך על שגרת ההתעמלות שלך לפני שתנסי להיכנס להריון.

 1. התרחקי מחומרי הדברה

הרבה חומרי הדברה וקוטלי עשבים – כימיקלים שמטרתם להרוג חרקים ועשבים שוטים -פוגעים בפוריות הגבר ועלולים להשפיע על פוריות האישה על ידי דיכוי תפקוד השחלות וגרימת הפרעות במחזור החודשי. רוב המחקרים שבוצעו עד היום עסקו בהשפעה של חשיפה מקצועית לחומרי הדברה על הפוריות, אבל מחקר שפורסם בגיליון מרץ 2015 של רבייה אנושית (Human Reproduction) הוא הראשון שהציג את ההשפעה של צריכת ירקות ופירות שמכילים חומרי הדברה על ספירת הזרע. המחקר הראה שלגברים שאכלו את המזון שהכיל את הכמות הגבוהה ביותר של חומרי הדברה היו גם ספירות זרע נמוכות כמותית וגם זרע באיכות נמוכה. אז אם את רוצה להיכנס להריון, זה תמיד רעיון טוב לאכול פירות וירקות אורגניים, לשטוף אותם ביסודיות, ולהימנע משימוש בחומרי הדברה בגינה שלך

 1. הכירי את המחזור שלך

מחזור חודשי נורמלי נמשך בין 21 ל-35 ימים (התחילי לספור ביום הראשון של הווסת). אם המחזור שלך ארוך בצורה משמעותית- למשל, 42 יום- את כנראה מבייצת לעיתים רחוקות יותר, ואולי תרצי לדבר על כך עם הגינקולוג שלך.

הימים הפוריים של האישה הם בדרך כלל יום הביוץ וארבעת או חמשת הימים שלפניו, ולא לאחר מכן. אבל אל תניחי אוטומטית שאת מבייצת ביום ה-14 של המחזור שלך: מחקר של האגודה הלאומית למדעי בריאות וסביבה מצא שזמן הביוץ משתנה באופן דרמטי מאישה לאישה, יכול לקרות גם ביום 6 או ביום 21 של המחזור. איך תדעי מתי את מבייצת? אפשר לקנות ערכות לבדיקת ביוץ באמצעות רוק או שתן ללא מרשם. שני הסוגים מזהים הורמונים שמעידים על ביוץ קרב. את יכולה גם למדוד שינויים בטמפרטורת גופך. על ידי מדחום חום השחר למשל.

 1. סקס לעיתים דחופות יותר

אם הדרישות של החיים הקדחתניים שיככו את הדחף המיני שלך, כדאי שתתחילי לעשות סקס לעיתים קרובות יותר. מחקרים מסוימים מראים שלנשים שמקיימות יחסי מין באופן סדיר (לפחות פעם בשבוע) יש סיכוי גבוה יותר למחזור חודשי סדיר ולביוץ נורמלי מאשר לנשים שמקיימות יחסי מין לעיתים רחוקות. תיאוריה אחת היא שבעלך מפיץ הורמוני מין שמשפיעים על מערכת הרבייה שלך. סקס שבועי יכול גם לגרום לך לייצר יותר אסטרוגן. וכמובן, אין ספק שיחסי מין תכופים מעלים את הסיכוי להיכנס להריון. לפי האגודה האמריקאית לרפואת פוריות, קיום יחסי מין כל יום או יומיים ב”חלון הפוריות” שלך מעניק את הסיכוי הטוב ביותר להיכנס להריון. עם זאת, מפני שקיום יחסי מין בימים מסוימים עלול להפוך למטלה, אולי כדאי שתנסו לעשות אהבה כל כמה ימים במהלך החודש כולו.

 

 1. אל תתקלחי

כן, אנחנו יודעים שזה נשמע מוזר תחילה, אך מקלחות יכולות להשמיד חיידקי הגנה וגינליים נורמליים, וכך לשנות את האיזון ולגרום לוגינוזיס חיידקי- זיהום וגינלי נפוץ מאוד, אך יחד אם זאת מתעלמים ממנו לעיתים קרובות. ניחוח דגי והפרשות אפורות הם בדרך כלל הסימנים היחידים. וגינוזיס חיידקי עשוי לגרום ללידה מוקדמת וייתכן שגם לסיכוי גבוה יותר להפלה ולעקרות. גשי לקופת החולים אם את מבחינה בסימפטומים וגינליים כלשהם (גירוד, תחושת שריפה, הפרשות בלתי רגילות או כאבים). הסיכוי לזיהום במערכת הרבייה לא גדול, אבל עדיף להיות בטוחה כאשר מדובר בפוריות שלך.

 1. השתמשי בגלולות

כן, גלולות למניעת הריון למעשה מגבירות את הפוריות. ישנה תאוריה שאמצעי מניעה שנלקחים באופן אוראלי, המונעים את הביוץ, בעצם משקיטים את מערכת הרבייה וכך מגנים על השחלות מהזדקנות. עבור נשים מסוימות, הגלולה עשויה להיות קריטית לשמירה על הפוריות כיוון שהיא שומרת על  האנדומטריוזיס ועל שרירני הרחם תחת שליטה על ידי האטת הגדילה של רירית הרחם (אנדומטריוזיס הוא גדילה של רירית הרחם מחוץ לרחם, שתוצאתה כאבים חזקים ובדרך כלל פגיעה בחצוצרות או באיברים אחרים. שרירני רחם הם גידולים שפירים שיכולים להקשות על ההריון או לא לאפשר כלל את קיומו). ברגע שתפסיקי להשתמש בגלולות למניעת הריון, המחזור שלך יחזור לקדמותו תוך כחודש.

 1. חפשי שלווה לעצמך

לחץ יכול להשפיע על הפוריות. מחקר אמריקאי שעקב אחרי  כ-400 זוגות שניסו להיכנס להריון הראה שלנשים עם רמות גבוהות של עמילאז-אלפא, סמן גופני המעיד על לחץ, היה סיכוי נמוך בכ-30% להרות לעומת נשים עם רמות נמוכות של עמילאז-אלפא. מומחים חושדים שלחץ, כמו התעמלות-יתר, עלול להפריע לייצור התקין של ההורמונים בגוף, וכך להפוך את המחזור החודשי לסדיר פחות. למידה של שליטה בלחץ דרך טכניקות הירגעות (כמו מדיטציית מיינדפולנס, יוגה או ריכוז) או תמיכה מיועץ או מקבוצה, יכולים לסייע להגברה של ייצור טבעי של הורמונים.

 1. אל תתעלמי מהבריאות שלו

אותם הגורמים שפוגעים בפוריות שלך עלולים להזיק לפוריותו של בעלך. סיגריות, אלכוהול, תזונה לקויה- כל אלו יכולים לתרום לספירת זרע נמוכה או לניעות (יכולת הזרע לשחות) נמוכה. מחקרים גם קישרו בין נזק כרומוזומלי לזרע לבין עישון סיגריות וצריכה גבוהה של אלכוהול. תזונה נכונה, ובמיוחד תזונה עשירה בוויטמיני E ו-C ובמינרל סלניום, תעזור לו להפיק זרע בריא. לקיחת מולטי-ויטמין באופן יומי היא צעד חיובי, בדרך כלל לוקח לגבר כמעט שלושה חודשים להפיק זרע חדש, אז תמיד צריך לחשוב קדימה.

 1. חשבי לפני שאת שותה

כמות גדולה והולכת של מחקרים מקשרת בין צריכת אלכוהול ליכולת פחותה להרות (אלכוהול עשוי גם לפגוע בעובר מתפתח). אלכוהול משנה את רמות האסטרוגן וכך עלול להפריע להיצמדות הביצית לרחם- למרות שכוס יין עם ארוחת הערב מדי פעם כנראה לא תפגע בפוריות שלך. כדאי שתשקלי גם לצמצם את כמות הקפאין כשאת מנסה להרות ובמהלך ההיריון. למרות שתוצאות המחקרים בנושא לא נוטים לכיוון אחד, יש מחקרים המצביעים על כך שקפאין משפיע על ההורמונים הנשיים ועשוי להשפיע על פרק הזמן הנדרש כדי להיכנס להריון. השורה התחתונה: אם את חושבת להיכנס להיריון, עדיף להתנזר ולהגביל את המנה היומית ל-200 גרם קפאין (בערך כוס- שתיים או 350 מ”ל קפה).

 1. סיגריות

כאילו שהיית צריכה עוד סיבה בשביל להפסיק לעשן: הרעלים שבסיגריות לא רק פוגמים בביציות, מפריעים לפוריות ולהיצמדות הביצית לרחם, הם גם גורמים להזדקנות השחלות. כלומר, השחלות של אישה מעשנת בת 35 מתפקדות כמו שחלות של אישה בת 42 ולכן הן פוריות פחות. עישון מזיק לפוריות באופן בלתי הפיך, אבל כשתפסיקי לעשן, חלק מתפקוד השחלות יחזור לעצמו.