פציעות ראש בקרב ילדים: 11 דברים שעל כל מבוגר לדעת

איך תבדילו בין פציעות ראש מזעריות ומתי תרוצו למיון.

איך להבדיל בין פציעות ראש מזעריות לרציניות- ומתי לפנות למיון.

הורים רבים לא מיודעים מספיק בנוגע לפציעות ראש של ילדים כפי שהם חושבים. לדוגמה, האם ידעתם שזה בסדר לאפשר לילד עם זעזוע מח לישון?  או מנגד שלאפשר לילד עם זעזוע מח לשחק יכול הוביל לבעיות רציניות?

עברנו על עשרות מאמרים על רופאים וקיבצנו את ההנחיות העיקריות לתגובה במקרה של פציעות ראש אצל ילדים

 

 1. קיימות שתי קבוצות גילאים שנמצאות בסיכון מפציעות ראש

ילדים צעירים בגילאים 0 – 4 ומתבגרים בגילאים 15-19 אלו הן קבוצות הגיל שהכי נוטות לסבול מפגיעות ראש רציניות

לפני גיל 4, לילדים אין שליטה בריאה על שרירי הראש והצוואר שלהם והם לוקים בקואורדינציה. ילדים בחטיבה ובתיכון נמצאים בסיכון בגלל השתתפותם בחינוך גופני. הם גם לוקחים חלק בפעילויות שדורשות יותר סיכון כמו רכיבה על אופניים או נהיגה בקטנוע.

 

 

 1. זעזוע מח הוא פציעת ראש

הורים צריכים להתייחס לכך ברצינות.

 

 

 1. תסמיני זעזוע מח הם שונים עבור כל אדם

ילדים יתייחסו לזעזוע מוחי בצורות שונות.

התסמינים העיקריים שיש  לשים לב אליהם הם כאב ראש, סחרחורת, בחילה, בלבול, תחושת חולשה או כל תחושה מוזרה. ילדים מתחת גיל שנתיים יכולים להרגיש תחושת אי נוחות מופרזת, הם יכולים לישון למשך זמן  ארוך יותר מהרגיל ואם שום דבר לא מרגיע אותם, זה אמור להפעיל נורות אדומות.

 

אם אתם חוששים שילדכם הפעוט ניחן בתסימינים אלו מומלץ להכנס לאתר של קופת החולים שלכם לקבלת מידע נוסף

 

 1. כל אחד שעובר זעזוע מוחי צריך לעבור ביקור אצל רופא

השאלה היא, האם אתם יכולים לחכות עד מחר  כדי לפגוש את הרופא שלכם או שאתם זקוקים לפינוי מהיר למיון? זו השאלה שתטריד אתכם בעיקר כאשר תחששו מפגיעת ראש אצל ילדכם. הדבר הכי טוב לעשות זה להתקשר לרופא המשפחה שלכם.

 

כמה אתם זקוקים לחפש עזרה רפואית תלוי גם ברמת הנוחות שלכם. אם זו החוויה הראשונה שלכם עם פציעה בראש, ייתכן שכדאי לכם למהר לחדר המיון. אם תסמיני הילד שלכם מחמירים או שהוא מרגיש כאב ראש חזק יותר, הקאות, חוסר הכרה או פרכוסים, אל תחכו.

 

כשאתם בספק, חפשו עזרה רפואית מיד. אתם אף פעם לא טועים בכך שאתם הולכים לחדר המיון עם זעזוע מוחי.

 

 1. אחרי 4-6 שעות, הורים יכולים לדאוג פחות

אנחנו פחות דואגים בנוגע לתופעות כמו דימום מוחי, התנפחות מוחית או שבר אחרי שחולפות כמה שעות. ברור שאם התסמינים מתדרדרים, כמו כאב ראש חד או הקאה, אין להתעלם מזה.

 

 

 

 1. ילד עם זעזוע מח יכול לישון

צורת החשיבה הישנה בנוגע לפציעות ראש וילדים הייתה להעיר אותם כל כמה שעות כדי לוודא שהם מגיבים. האמת שזה פועל נגד לתהליך הריפוי שלהם,  כדאי שהם ינוחו.

 

 

 1. ברוב המקרים, זעזוע מח לא גורם לנזק לטווח ארוך ואנחנו מצפים להתאוששות מלאה

 

 

 1. ילד בעל זעזוע לא אמור להמשיך לשחק

בין אם מדובר במגרש המשחקים או במגרש הכדורגל, כשילד חווה זעזוע מוחי, הוא צריך לנוח-תמיד. אם לא, הילד נמצא בסכנה לקבל  פציעה רצינית יותר או אפילו מוות. אפילו אם אתם רק חושדים  בכך שלילדכם יש זעזוע, הוא צריך להפסיק לשחק.  אסור לו לחזור לשחק לפני שעבר הערכה רפואית

 

 

 1. המורים לספורט לא תמיד מודעים להוראות פציעות ראש

חינוך ומודעות הם הכלים החשובים ביותר עבור טיפול בזעזוע מוחי. כל המאמנים והמורים לספורט חייבים לעבור הכשרה לטיפול בפציעה ראשית  גם בטווח קצר וגם בטווח ארוך.

 

 1. חשוב לשאול את השאלות הנכונות

בני נוער העוסקים בספורט יכולים להביע חשש להודות בכך שהם פצועים. לשאול “אתה בסדר?” לא מספיק. תתקשרו איתם ותתבוננו בילד הפצוע, וכשאתם בספק, מנעו ממנו להמשיך לשחק.

 

 1. תמיכה בבן נוער העוסק בספורט העובר זעזוע מוחי היא המפתח להתאוששות

80 עד 90 אחוזים  מהילדים שעוברים זעזוע מוחי יתאוששו לאחר 2-3 שבועות. בינתיים, פעילותם בבית הספר יכולה להתדרדר, וייתכן שהם מרגשיים דיכאון מכך שהם לא יכולים לחזור לקבוצה שלהם. תמיכתם של מאמנים, הורים , מורים וחברים לקבוצה חשובה להתאוששות שלהם.