9 סודות בעזרתם תגדלו ילדים בעלי ביטחון עצמי

פשוט לגזור (לסמן) ולשמור…

מהן הדרכים הטובות ביותר לעזור לילד שלכם להיות שמח, בטוח בעצמו, ומצליח.

שקלו את המחמאות שלכם

כמובן שילדים זקוקים להרבה חיזוק ועידוד, בין אם הם לומדים לזחול, לזרוק כדור או לצייר מעגל. אבל אסור להרגיל את הילד למחמאות על כל דבר שהוא עושה. אם תגידו לו “עבודה טובה!” ואם על כל דבר שהוא עושה, עלול להיווצר מצב בו הוא מתקשה להבין מתי באמת עשה עבודה טובה. הוא גם יבין מתי אתם מגזימים (“זה מגדל הקוביות הטוב ביותר שראיתי!”) וייתכן שיתחיל להתעלם מהמחמאות שלכם.  אל תגזימו ותחמיאו לילדכם אם עשה משהו שהיה אמור לעשות.  כשהוא מצחצח שיניים או זורק את החולצה שלו לסל הכביסה, למשל, “תודה” פשוט יכול להספיק. תנסו להציע פידבק ספציפי: במקום לומר  שהציור של הילד שלכם מהמם, תציינו שהשימוש בצבע הסגול היה טוב.

אל תצילו את הילד שלכם

זה טבעי לנסות למנוע מילדכם להיפצע, להרגיש מיואש, או לטעות , אבל כאשר אתם

מתערבים- למשל, מנסים לגרום

לאנשים להזמין אותו למסיבת יום-הולדת שלא הוזמן אליה, או לאלץ את מאמן הכדורגל להכניס אותו יותר למשחק- אתם לא עוזרים לו. ילדים צריכים להבין שזה בסדר  להיכשל ושזה בסדר להרגיש  עצוב, חרד, או כועס. ילדים לומדים להצליח על ידי התמודדות עם מכשולים,  לא בכך שאתם מנסים להעלים את המכשולים. זה חשוב במיוחד שלילדים תהיה אפשרות לשחק או לקחת סיכונים בלי שההורים שלהם ישפטו אותם או יתקנו אותם כשהם טועים.  יש מומחים שאפילו מעודדים את ההורים לעשות בכוונה טעויות קטנות כדי שהילדים יצפו בהם נכשלים, וממשיכים הלאה בלי לעשות מזה סיפור גדול – זה גורם לילדים להרגיש טוב יותר.

ילדעם ביטחון עצמי

 

תנו לו להחליט בעצמו

כשהילד שלכם מקבל את ההזדמנות להחליט החלטות בגיל צעיר, הוא ישיג ביטחון עצמי מהמסע האישי שלו. ברור שילדים נהנים לנהל את ההצגה, אבל מצד שני עודף שליטה יכול להציף אותם, עדיף שתתנו לילד שלכם להחליט בין שתיים או שלוש אפשרויות.  למשל, אל תשאלו את בן ה-3 שלכם מה הוא רוצה לאכול, אלא תציעו פסטה או טוסט ותנו לו לבחור בין האפשרויות האלה. מצד שני, תנו לילד להבין שהחלטות מסוימות הן שלכם.  למשל, אם הילד שלכם אוהב לבוש גופיות, תנו לו מס’ אופציות לבחור איזו גופיה ילבש, אך את ההחלטה אם להמשיך בשיעורי הנגינה, תשאירו לעצמכם בלי לפתוח דיון.

 

 

תתמקדו בחצי הכוס המלאה

אם הילד שלכם נוטה להרגיש מובס על ידי אכזבות, עזרו לו להיות יותר אופטימי. במקום להציע לו הצעות חסרות תוכן כמו “תסתכל על הצד החיובי” תעודדו אותו לחשוב על  דרכים ספציפיות לשפר מצב מסוים ולקרב אותו למטרות שלו. אם הוא מפגר בחומר ביחס לחבריו, תאמרו לו שכל אחד לומד בקצב שלו, ותציעו  לבלות איתו יותר בקריאה. אם הוא הרוס כי הוא לא קיבל את התפקיד הראשי בהצגה  בכיתה ב’, אל תאמרו “אני חושב שאתה כוכב לא  משנה מה”. במקום זאת תאמרו, “אני רואה  כמה אתה מאוכזב, בוא נחשוב על תכנית בזכותה יגדלו הסיכויים שלך לקבל את התפקיד שאתה רוצה בפעם הבאה”.

 

טפחו את האינטרסים המיוחדים שלו

תנסו  לחשוף את הילד שלכם  למגוון של פעילויות, ולעודד אותו למצוא את מה שבאמת אוהב. ילדים בעלי תשוקה- בין אם מדובר בבישול או דינוזאורים- מרגישים גאים  בהתמחות שלהם  ויכולים להיות יותר מצליחים בתחומים מסוימים בחייהם.  תחביבים מוזרים יכולים לעזור מאוד לילדים שמתקשים להתקבל בבית הספר- ואתם גם יכולים ללמד את הילדים שלכם לנצל  את האינטרסים שלהם להתחבר לילדים אחרים. לדוגמה, אם הילד שלכם אוהב לצייר  אבל רוב הילדים בכיתה שלו אוהבים ספורט, תעודדו אותו לצייר ציורים שקשורים לספורט. או שהוא יכול  לחבר ספר ציורים  ולהראות אותו לכיתה.

 

עידוד פתרון בעיות

ילדים בטוחים בעצמם כשהם מסוגלים להתמקח על מה שהם רוצים, ובהחלט אפשרי ללמד ילדים לפתור בעיות בעצמם. המפתח הוא  לברור את מילותיכם. אם  הילד מגיע אליכם עם תלונות שילד אחר לקח את הכדור שלו, תשאלו אותו מה היה עושה. אפילו אם הרעיון הוא לחטוף את הכדור מהיד שלו, תשאלו אותו מה לדעתו היה קורה אז. ואז תשאלו, “האם אתה מסוגל לחשוב על דרכים אחרות  להשיג אותו כך שהמצב לא יתדרדר?” מחקררים ראו שאפילו  ילד בן 4 הגיע למסקנות בוגרות מאוד, כמו לומר לחוטף הכדור ” אתה תהנה יותר לשחק איתי מלשחק לבדך.”

 

חפשו דרכים לעזור לאחרים

כשילדים חושבים שהם גורמים לשינוי- בין אם מדובר בהעברת כוסות או לקיחת עוגות לבית נזקקים-הם מרגישים יותר בטוחים בעצמם. זה טוב לילדים להחזיק במטלות משל עצמם., אבל זה יכול להיות יותר מחזק עבור ילד צעיר לעזור לכם בפרויקט מסוים (“אני זקוק לעזרה שלך!”). הוא יראה מיד ראשונה שמטלות של מבוגרים זקוקות למאמץ, והוא ירגיש נוח עם עצמו כשהוא יצטרך לעבוד בדברים מסוימים בעתיד.

 

תמצאו הזדמנויות עבורו לבלות יותר זמן עם מבוגרים

ילדים אוהבים לבלות עם החברים שלהם, אבל זה גם חשוב להם לבלות זמן עם מבוגרים. זמן איכות עם מבוגרים מרחיב את האופקים של הילד, מאלץ אותו לדבר עם עוד מבוגרים מלבדכם, ומעניק לו צורות חשיבה שונות. מחקרים גם גילו שמערכת יחסים קרובה יותר עם מבוגר כמו מורה, דוד, בייביסיטר או הורה של חבר- גורם לילדים להיות חזקים יותר.

 

תדמיינו את העתיד

אם ילדים יכולים לדמיין את עצמם עושים דבר חשוב או מספק כשהם יגדלו, הם ירגישו יותר בטוחים בעצמם עכשיו. תדברו עם הילד שלכם עליכם, על בן הזוג שלכם,  על מבוגרים אחרים  שהוא מכיר שבחרו בקריירה. ייתכן שהילד שלכם יחלום על להיות כוכב פופ או אסטרונאוט, אבל אל תנסו להנמיך את הציפיות שלו. אפילו אם ישנה את דעתו, זהו דבר חשוב שהוא חושב על המטרות שלו.

 

המטרה הסופית שלנו כהורים היא לגרום לילדים שלנו להצליח בחייהם האישיים ובמה שיבחרו לעשות ולנווט אותם הרחק מהדשדוש והכישלון אל עבר ההצלחה האישית שלו…