11 שאלות שיהפכו את הילד שלך למאושר יותר

האם אתה משוחרר ומאושר באופן טבעי? אם כן, סביר להניח שזה בגלל השילוב בין הגנטיקה שלך והבחירות האישיות בנוגע לאיך לחיות את חייך. התחום של פסיכולוגיה חיובית מתמקדת ברעיון שאנשים יכולים לגרום לעצמם להיות מאושרים רק על ידי שינוי האופן שבו הם חושבים ופועלים. האושר הוא מושג יותר של הרגל מאשר ברכה של אלוהים. ובעוד חלק מהאושר שלך נקבע ביולוגית, יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות כדי להיות מאושר יותר.

11 שאלות אלו ימקדו את ילדיך כיצד להפוך את עצמם למאושרים. בסופו של דבר הילדים שלך יפנימו את השאלות הללו וישאלו אותן באופן עצמאי את עצמם. כך אתה נותן להם למעשה את מתנת האושר, אשר יגרום לך להרגיש כל כך מאושר.

1. מה היה החלק האהוב עליך היום?

זו שאלה טובה לשאול לפני השינה, כדי לעזור לילדך להרגיש מרוצה ומאושר יותר לפני השינה. שאלה זו גם גורמת לילד שלך לסגל הרגל של התמקדות בדבר הכי טוב שקרה לו בכל יום נתון ולא הגרוע ביותר. אם אתה הופך את שאלה זו לחלק משיגרת השינה, זה יהפוך לטבע השני של שניכם.

2. על מה אתה אסיר תודה?

זו שאלה טובה שמתאימה לזמן ארוחת הערב. כל בן משפחה בתורו יספר על מה הוא אסיר תודה לאותו היום. יש קשר חזק מאוד בין אושר לבין הכרת טובה ולכן זוהי שאלה עוצמתית מאוד.

3. אז מה אתה הולך לעשות בקשר לזה?

כאשר הילד שלך מגיע אליך עם בעיה, שאל את שאלה זו בטון נעים וסקרני. אל תמהר לפתור את הבעיה כי זה לא עוזר להם בטווח הרחוק. לפחות תן להם את ההזדמנות לפתור את הבעיה בעצמם, ותן להם את האמון שלך בהם. שאלה זו גורמת לילד שלך להבין שהוא יכול לחשוב על פתרונות לבעיות של עצמו.  אם הילד שלך אומר “אני לא יודע”, אתה יכול לומר לו, “אני גם לא בטוח, בוא ננסה להבין את זה ביחד.” אנשים מאושרים הם אנשים שחושבים על בעיות ככאלו שניתן להתגבר עליהן, ותופסים את עצמם כפותרי בעיות אפקטיביים.

4. איך זה גרם לך להרגיש?

חלק חיוני של אושר הוא להיות מסוגל להבחין ולבטא את הרגשות שלך. אם אתה יכול לבטא את מה שאתה מרגיש, אתה יכול להבין את זה, אתה יכול לעבד את זה, ואתה יכול לקבל תמיכה מאחרים. זו שאלה גדולה לשאול כאשר הילד מגיע אליך עם משהו “רע” שקרה, במקום לפטר אותו (“זה לא היה כל כך רע”) או לתקן את זה (“תן לאמא להביא לך קצת קרח!”). זה מאמן את הילד להיות מודע לרגשותיו, ולהשתמש במידע זה בצורה יעילה.

5. מה אתה חושב שהוא מרגיש?

ניתן לטפח את האמפתיה של ילדך בכל סיטואציה באמצעות שאילת השאלה – כיצד הצד השני הרגיש. אמפתיה תהפוך את ילדך לאדם מאושר יותר – יהיה לו יחסים בינאשיים חזקים יותר, הוא ירגיש טוב יותר עם עצמו באמצעות המחשבה על אנשים אחרים ויפיק יותר משמעות מהחיים.

 6. איך אנחנו יכולים להסתכל על הצד החיובי?

אתה יכול ללמד את ילדך שיש צד חיובי בכל סיטואציה. שאלה זו עשויה להיות נדושה עם מתבגרים ובני נוער, אך ילדים קטנים דווקא יאהבו אותה. אפשר גם ללמד את הילדים את המשפט הבא “ניתן לעשות מהלימון, לימונדה” ואז לשאול אותם כיצד הם יכולים לעשות לימונדה מתוך מצב רע כמו: “נפלת ונפצעת – שזה הלימון, אבל קיבלת פלסטר של טינקרבל – וזו הלימונדה. עכשיו ספרע לאמא סיפור שכזה”.

7. איזה חלק של זה אנחנו יכולים ללמוד עליו עוד?

בכל תוכנית טלוויזיה, ספר, טיול מחוץ לבית, בעצם כל מצב בכלל, יש משהו שניתן ללמוד עליו עוד. ותראה אותך, כבר יש לך את הטלפון החכם שלך מוכן! אז הפעם השתמש בו כדי ללמד את הילד שלך שהחיים מלאים בהזדמנויות למידה. אנשים מאושרים הם אנשים סקרנים שתמיד לומדים עוד ועוד. אז כשאתה צופה בטלוויזיה ומישהו אומר “Bonjour,” אתה יכול להסתכל על תמונות של צרפת או שיר מיוטיוב בצרפתית. כאשר הילד שלך מבין שהשאלה הזאת תגרום לך להראות להם כל פעם משהו חדש ומיוחד, הם ישאלו אותה כל הזמן.

8. מה אתה רוצה לעשות בסוף השבוע?

מחקרים מראים כי ציפייה לחוויות חיוביות מביאה יותר אושר מהחוויות עצמן. ברגע שהילד שלך מבוגר מספיק כדי להבין שמחר הוא לא היום, תתחיל להחדיר לו הרגל של ציפייה חיובית להנאות קטנות. ילד שנרגש כל השבוע כדי לקבל גלידה בסוף השבוע הוא ילד מאושר, בדיוק כמו מבוגר המתכנן חופשה שישה חודשים מראש הוא מאושר יותר במהלך אותם ששת החודשים.

9. מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור / לגרום למישהו להיות מאושר?

כאשר אנחנו מביאים את הילד שלנו לבקר את קרוב משפחה חולה, או מישהו שמחלים מניתוח או להתנדבות בבית תמחוי אנחנו מעניקים לו מתנה נפלאה. הילד שלך ירגיש אפילו גאה יותר כאשר הוא חושב על הדבר הנחמד שניתן לעשות (למשל לאפות עוגיות, לצייר ציור). מחקרים מראים כי נתינה משחררת אוקסיטוצין ואנדורפינים, אז זה כמו אופוריה מסויימת שהילד שלך יכול להתמכר אלייה. כמו כן, נסה לערב את הילד שלך בפעילויות צדקה שלך, כמו תרומה, מאחר שזו צורה של אלטרואיזם שקשור גם כן ישירות לאושר.

נסה לשלב רוח של נדיבות לתוך חיי היומיום של הילד שלך. בכל פעם שאתה בחוץ, קנו משהו קטן עבור מישהו אחר. כאשר אתה מציירים אז תבקש ממנו לצייר עבור מישהו אחר. נתינת דברים לאנשים אחרים גורמת לאנשים להיות מאושרים יותר מאשר לקנות דברים לעצמכם וזה גם מעשיר יחסים בינאישיים.

10. מה אתה רוצה לעשות בחוץ היום?

יציאה החוצה ועיסוק בפעילות גופנית עם הילד שלך היא דרך נהדרת לבלות עם הילד. פעילות גופנית משחררת אנדורפינים והיא יעילה בטיפול בדיכאון. הדרך הטובה ללמד את ילדיך לעשות ספורט, היא לעשות את זה בעצמך. ילדים שיש להם אימהות שמתאמנות, סביר להניח שיתאמנו בעצמם. כמו כן, אור השמש יכול גם לעזור לשפר את מצב הרוח ולווסת את מקצבי היממה, מה שאומר – שינה טובה יותר עבור הילדים שלך. דבר זה הופך את כולם למאושרים יותר.

11. מתי אתה מרגיש מאושר?

כאשר תכוון את תשומת ליבם של ילדיך לחוויות שהם נהנים מהן, הם יתחילו להבין שהם יכולים לנצל את הזמן ולבחור בחוויות שגורמות להם להרגיש הכי טוב עם עצמם. אחד החוקרים מתאר את המונח “זרימה” כך – “זרימה” היא מצב שבו אנשים מוצאים פעילות מהנה כל כך מתגמלת שהם הופכים להיות שקועים בה לגמרי ומאבדים את כל תחושת הזמן ומרגישים לגמרי ברגע הזה. אם הילד שלך בר מזל מספיק כדי למצוא פעילות שגורמת לו להרגיש תחושה של “זרימה”, תוכל לעזור לו לשים לב לזה, ולאפשר לילד שלך מספיק זמן כדי להשיג את המצב הזה. הערה: עבור ילדים רבים זה משחק וידאו, וזה בסדר גמור, שכן הרבה מחקר מצביע על יתרונות פסיכולוגיים רבים של המשחקים. התרחיש הטוב ביותר עבור הילד שלך הוא למשל למצוא קריירה שמכניסים אותו למצב של “זרימה”, וכך למעשה הוא לעולם לא “לעבוד” יום בחייו.