10 דברים שאסור להגיד לילדים

במיוחד לא את העשירי!

יש ביטויים יומיומיים שאת רגילה להשתמש בהם, אך מסתבר שהם פוגעים יותר ממה שהם עוזרים.

את יכולה להמשיך להשתמש בביטויים קלאסיים כמו ״חכה עד שאבא מגיע״ או ״חבל שאת לא יותר דומה לאחותך״ עם הילדים. אבל יש המון ביטויים שפחות ברורים, ושכדאי להמנע מהם, לטובת הילד ולטובתך.

 

  1. ילד טוב״

מחקרים מראים שלזרוק ביטוי כללי כמו ״ילד טוב״ או ״כל הכבוד״ כל פעם שהילד מצליח במשהו גורם לילד להיות תלוי באישור שלך, ולא בהנעה עצמית, לפי יועצת ההורות הבכירה ג׳ן ברמאן, מחברת הספר The A to Z Guide to Raising Happy, Confident Kids עדיף שתשבחי את הילד רק כשבאמת מגיע לו, ותפרטי את השבחים כמה שיותר. במקום לומר ״שיחקת יפה״, תאמרי, ״איזו מסירה טובה. יפה שעזרת לקבוצה.״

 

  1. ״אם תתאמן מספיק – אז תצליח”

נכון שכמה שיותר זמן שילדך משקיע, הוא יהיה יותר חרוץ. למרות זאת, זה יכול להלחיץ אותו. ״זה אומר לילד שאם הוא עושה טעות, זה בגלל שהוא לא התאמן מספיק,״ אומר יואל פיש, מחבר הספר 101 Ways to Be a Terrific Sports Parent ״אני רואה ילדים שמלחיצים את עצמם, ותוהים, ׳מה הבעייה שלי? אני מתאמן, מתאמן, ועדיין אני לא מושלם.׳ במקום זאת, תעודדי את ילדך להיות חרוץ, כך שהוא ישתפר ויהיה גאה בעבודתו.

 

  1. ״לא קרה כלום״

כשהילד מקבל מכה ומתחיל לבכות, אולי האינסטינקט שלך הוא להזכיר לו שהוא לא נפגע קשות. אבל לומר לו שלא קרה כלום יכול לגרום לו להרגיש עוד יותר גרוע. ״הילד בוכה כי משהו לא בסדר,״אומרת דר. ברמאן. אחריותך היא לעזור לו להבין ולהתמודד עם הרגשות, לא לזלזל בהן. נסי לחבק אותו ולתמוך במה שהוא אומר. תאמרי משהו כמו, ״איזו נפילה מפחידה.״ ואז תשאלי אם הוא רוצה פלסטר או נשיקה (או את שניהם).

 

  1. ״נו כבר….תמהרי!״

לילדה שלך לוקח יותר מדי זמן בארוחת בוקר, היא מתעקשת לקשור לבד את השרוכים (למרות שהיא עוד לא בדיוק למדה איך), והיא בטוח תאחר לבית ספר— עוד פעם. אבל אם תזרזי אותה, את תצרי עוד יותר לחץ, כך טוענת  לינדה אקרלודו, מחברת הספר Baby Minds. תורידי קצת את הטון ותאמרי לה, ״בואי נזדרז,״  שגורם להרגשה ששתיכן עובדות יחדיו. את יכולה גם להפוך את ההתכוננות למשחק: ״בואי נעשה תחרות לראות מי יכולה ללבוש הכי מהר את המכנסיים״.

 

  1. ״אני בדיאטה״

את שומרת משקל? תשמרי זאת לעצמך. אם הילדה שלך רואה אותך נשקלת כל יום ושומעת אותך מדברת על כמה שאת ״שמנה״, יש סיכוי שהיא תפתח דימוי גוף לא בריא, אומר מארק ס. גייקובסון, פרופסור לרפואת ילדים ואפידמיולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת נסאו באיסט מדאו, ניו יורק. יותר כדאי לומר, ״אני אוכלת בריא כי זה גורם לי להרגיש טוב.״ תשתמשי באותו רעיון עם ההתעמלות. ״אני חייבת להתעמל״ יכול להשמע כמו תלונה, אבל, ״יפה בחוץ- אני יוצאת לטיול״ אולי יגרום לה לרצות להצטרף.

 

נימוס ואחריות: לגרום לילדיך להקשיב

עוד חמישה דברים שאסור להגיד לילדים

 

  1. ״זה יקר מדי״

פשוט מאוד להשתמש בתירוץ הזה כשהילד מתחנן לקנות צעצוע חדש. אבל זה אומר לילד שאת לא שולטת בכספים שלך, וזה יכול להפחיד את הילד, אומרת ג׳יין פרל, מחברת הספר: Kids and Money. ילדים יותר בוגרים יכולים גם לשים לב כשאת אומרת את זה, ואז קונה משהו יקר לבית. תמצאי דרך אחרת לומר זאת, כמו, ״אנחנו לא קונים את זה כי אנחנו חוסכים לדברים יותר חשובים.״ אם הילד מתעקש וממשיך להתווכח, זאת הזדמנות מושלמת להתחיל שיחה על תקציבים וחסכונות.

 

 

  1. ״לא לדבר עם זרים״

 

זה מושג מסובך בשביל ילדה. גם אם תפגוש מישהו לא מוכר, הילדה לא תמיד תחשוב עליו כזר, אם הוא נחמד אליה. בנוסף, היא יכולה לפרש את זה בדרך הלא נכונה ולהתנגד לעזרת שוטרים או מכבי אש זרים, אומרת ננסי מכברייד, מנהלת המרכז לילדים נעדרים ומנוצלים בפלורידה. במקום להזהיר את הילדה נגד זרים, תני לה דוגמאות (״מה היית עושה אם איש לא מוכר מציע לך ממתקים וטרמפ?״). תני לה להסביר לך מה הייתה עושה, ואז תסבירי לה מה הכי כדאי לעשות. מכיוון שרוב חטיפות ילדים מבוצעות על ידי מישהו שהילד כבר מכיר, כדאי אולי גם ללמד את הילדה את המנטרה האהובה על מכברייד, ״אם מישהו גורם לך להרגיש עצוב או מבולבל, תגידי לי מייד.״

 

  1. ״זהירות״

 

כשאת אומרת את זה לילד בזמן שהוא מטפס בגן הילדים, זה גורם לו לפחד שאולי הוא ייפול. ״מה שאת אומרת מסיך את דעתו ממה שהוא עושה, והוא מאבד את הריכוז,״ אומרת דבורה קארלייל סולומון, סופרת Baby Knows Best. אם זה מלחיץ אותך, תתקרבי לילד במקרה שהוא נופל, ותהיי כמה שיותר שקטה.

 

  1. ״אסור לאכול קינוח עד שאת מסיימת את האוכל״

 

האמרה הזאת מעלה את ערכו של הקינוח וגורמת לילדה לא להנות מהאוכל עצמו- שזה ההיפך ממה שרצית לעשות, אומר יועץ ההורות דיויד לוגוויג, מנהל המרכז למניעת השמנה של קרן ניו באלאנס בבית חולים בוסטון, ומחבר הספר:Ending the Food Fight. יותר טוב לומר משהו כמו, ״קודם אוכלים את האוכל, ואז קינוח.״ שינוי המלול, למרות שהוא קטן, משפיע חיובית על הילדה.

 

  1. ״תן לי לעזור״

כשהילד מתקשה לבנות מגדל קוביות או לסיים פאזל, זה טבעי שתרצי לעזור לו. אל תעזרי. ״אם את עוזרת מוקדם מדי, זה יכול לפגוע בעצמאות של הילד, כי אז הוא תמיד יחפש עזרה מאחרים,״ אומרת מירנה שור, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה, ומחברת הספר Raising a Thinking Child. במקום זאת, תשאלי שאלה שתעזור לו לפתור את הבעייה, כמו ״איזה קובייה נראה לך צריכה להיות בתחתית? הגדולה או הקטנה? למה נראה לך? בוא ננסה״.