לקראת הקיץ: 8 חוקים להתנהלות בטוחה בים ובבריכה שכל הורה חייב לדעת

יותר נכון 8 הדיברות להתנהלות בטוחה בים ובבריכה

עשרות ילדים טובעים בכל שנה. אבל אתם יכולים לעזור להפחית את המספר הטרגי הזה. אנחנו נראה לכם איך להפוך כל סביבת מים, החל מהאמבטיה בבית ועד לחוף הים או הבריכה, לסביבה הרבה יותר בטוחה עבור הילדים שלך והחברים שלהם.

 

אל תטעו: טביעה מהווה איום על ילדים בכל מקום. מדובר על גורם המוות מתאונה מספר אחת בעולם לילדים בגילאי 1 עד 4 והגורם השני הכי נפוץ לפציעות קטלניות שקורות בסביבת הים או הבריכה לילדים עד גיל 14. בנוסף, לחדרי המיון בארץ מגיעים מידי שנה אלפי מקרים של פציעות ילדים שקשורות להתנהלות לא בטוחה בסביבה של מים, כאשר רוב התאונות הקטלניות של ילדים צעירים בהקשר זה קורות דווקא בבריכה בחצר האחורית. סכנות רבות אורבות לילדיכם מסביב לבריכה ובחוף, וזו סיבה מצויינת ללמוד כמה כללי בטיחות בסיסים ולהגביר את המודעות לסכנות טביעה, אז בואו נתחיל עם כמה  עצות מצילות חיים אלו:

חוק מספר 1: אף פעם אל תסיטי את מבטך מילדייך  כשהם בתוך או ליד המים.

למרבה הצער, ילדים צעירים יכולים לטבוע בשקט ובתוך זמן קצר של כ- 25 שניות. אפילו במים הרדודים או בבריכת תינוקות.

ילדים שעדין אינם שחיינים מנוסים זקוקים להשגחה ולקשר רציף כאשר הם משחקים בתוך או ליד הבריכה או על חוף הים. זה אומר שאת חייבת להישאר במים עם הילד שלך, לשמור את עצמך במרחק נגיעה ממנו בכל עת,  ולתת לו מאה אחוז מתשומת לבך. ברגע שהילד שלך למד לשחות ולצוף, הוא לא בהכרח צריך אותך ממש לידו, אבל תמיד צריך לשים עין, וזה לא משנה בן כמה הוא. (ילדים בכל הגילאים יכולים להיתקע מתחת למים, להתעייף, או להכנס בפאניקה.) אל תניחי שתשמעי את הילד צועק או מתיז מים אם הוא צריך עזרה- זה נכון רק בסרטים. בחיים האמיתיים, רוב הילדים והמבוגרים טובעים בשקט ובמהירות.

 

חוק מספר 2: התעלמי מהטלפון שלך.

עשי לעצמך טובה: כאשר את ליד הבריכה או על חוף הים, השתיקי את הטלפון ותכניסי אותו לתיק, כך שלא תתפתי להשתמש בו. “אם את שומעת שקיבלת הודעת טקסט ואת פונה לטלפון שלך למשך חמש שניות, זה מספיק זמן בשביל ילד לטבוע” אומרת אן ביסל, מומחית לרפואת ילדים בבית החולים לילדים בפניקס אריזונה. זה לא אומר שצריך להשאיר את הטלפון שלך בבית; עדיף לשמור אותו טעון במלואו ובהישג יד למקרה חירום. (כמו כן כדאי לשנן את הכתובת של המקום בו את נמצאת עם הילד בכדי שתוכלי לתת את המיקום שלך בקלות למוקד החירום)

 

חוק מספר 3 : אל תסמכי על מצופים וכל מיני מתנפחים.

“הורים מסתמכים יותר מידי על מתקני ציפה אשר לא נוצרו בכדי להוות חגורות הצלה,” אומר ג’יימס קלהאן, רופא מיון ילדים בבית החולים של פילדלפיה. אם הקטנה שלך אינה יודעת לשחות, זה בסדר לתת לה להשתמש בצעצועי ציפה, אבל רק אם את נמצאת לצדה במים. הזהרי ממתנפחים גדולים ומסורבלים מידי; הם יכולים ללכוד את הרגליים של הילדה שלך, ולמנוע ממנה לבעוט את דרכה בקלות אל מעל פני המים. מכשיר הציפה הבטוח היחידי הוא חגורת ההצלה תקנית, וזה לא רעיון כזה רע להלביש את הקטנה שלך שעוד לא ממש למדה לשחות בחגורת הצלה בזמן שהיא בתוך או סביב המים (אם כי, כמובן, זה לא פותר אותך מלהיות איתה ולהשגיח עליה). זכרי לשמור את כל הצעצועים המתנפחים מחוץ לבריכה כאשר אינם בשימוש; אחרת הם עלולים לפתות את הפעוטים לקפוץ למים מבלי שההורה ישים לב.

 

חוק מס’ 4: רישמי את ילדך לשיעורי שחייה.

מהו הגיל הנכון להתחיל ללמוד שחייה? האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה שכל ילד מגיל 4 ומעלה ייקח שיעורי שחייה. בישראל המצב פחות מעודד, בעבר כ-60% מהתלמידים למדו שיעורי שחייה במסגרת בתי הספר, אך בעקבות קיצוצים, ירד המספר בשנים האחרונות רק לכ-30% מכלל התלמידים. בכל מקרה, גם אם תקחי את ילדך ללמוד שחייה,  אל תתני לשיעורי השחייה לתת לך תחושה שגוייה של ביטחון: לא משנה היכולת, כל הפעוטות והילדים בגיל טרום גן צריכים משגיח לצידם בבריכה.

 

חוק מס’ 5: הפכי את הילדים הבוגרים לחברי שחייה.

הצמידי לילדך חבר, אח או אחות, והסבירי להם שכל יד אחראי לדעת איפה החבר שלו בכל העת. מומחים מצביעים על העובדה שכאשר מטילים על ילדים את האחריות לערוב לבטחון אחד של השני, שיעור התקריות המצערות יורד באופן ניכר. אך  אל תשכחי כי חבר איננו תחליף להשגחת מבוגר;אלא רק משמשת כתוספת.

 

חוק מס’ 6 : כשאתם בחבורה, תמנו הורה בתפקיד מציל.

אם מארגנים מסיבת בריכה, או מזמינים כמה חברים עם ילדיהם להשתכשך בבריכה המתנפחת בחצר, זה כמעט מובטח שההורים יהיו מוסחים ולא יסתכלו על הבריכה בשלב מסוים. גיבוי פשוט יוודא שכולם בטוחים: פשוט לייעד את אחד המבוגרים שיהיה “משגיח המים”. אפילו בתורות, כאשר מתחלפים כל 15 דקות. במהלך הזמן הזה,  העבודה היחידה של אותו מבוגר תהייה לשבת ליד הבריכה ולפקוח עין על כל הילדים. אם יש יותר מכמה ילדים, תמנו כמה משגיחי מים, כאשר חלקם נמצאים במים עם הקטנים ואחרים עומדים במקום שהם יכולים לראות את הקבוצה כולה. ואל תשתו משקאות אלכוהוליים בזמן שהילדים שלכם שוחים או תסתובבו על שפת הבריכה; שמרו את היין לזמן שאחרי הבריכה.

 

חוק מספר 7: למדי את ילדייך את החוקים.

כדי שזה יהיה קל, שננו עם הילדים את חמשת הכללים הבאים: לא רצים, לא צוללים במים הרדודים, לא דוחפים אנשים, לא מושכים ילדים אחרים מתחת למים, ולא שוחים בלי מבוגר שמפקח – אף פעם. וזכרי: ילדים אינם היחידים שאינם אמורים לשחות לבד; גם למבוגרים זה לא בטוח במיוחד לשחות לבד.

 

חוק מס’ 8: לימדי החייאה.

אם הגרוע מכל קורה והילד שלך שנקלע למצוקה, בצעי החייאה בזמן שאת מחכה לאמבולנס שיגיע. ביצוע החייאה יכול להציל את חייו של הילד שלך. כשהלב מפסיק לפעום, חשוב לדאוג להמשך זרימת הדם למוח, זה עלול להתברר כקריטי. את יכול למצוא קורס החייאה באמצעות מתנ”ס או בית חולים, או אם את לא מאומנת בהחייאה, בצעי לחיצות חזה (100 לדקה), ועברי להנשמה מפה לפה.

כשמדובר בטביעה, לעשות משהו תמיד עדיף מאשר לא לעשות שום דבר.