6 בעיות קטנות שאסור לכם כהורים להתעלם מהן

בעיות קטנות שבקלות יהפכו לבעיות גדולות, אם לא נזהה אותן בזמן.

לכל הילדים יש כמה דפוסי התנהגות שלרוב, אנו כהורים נוטים להתעלם מהם, אך זו טעות.

להלן כמה מהדפוסים הללו והפתרון כיצד להתמודד איתם:

 

  1. הילד שלכם מפריע לכם בזמן שאתם עסוקים:

ייתכן שהילד שלכם מתרגש מאוד לומר לכם משהו או לשאול אתכם  שאלה, אבל  לאפשר להם להתפרץ בזמן שאתם מדברים לא מלמד אותו להתחשב באחרים או להעסיק את עצמו כשאתם עסוקים. כתוצאה, הוא ירגיש זכאי לתשומת הלב של אחרים  ולא יוכל להתמודד עם תסכול.

איך אתם יכולים לגרום לילד שלכם להפסיק  להפריע לכם? בפעם הבאה שאתם עומדים לעשות שיחת טלפון או לבקר מישהו, אימרו לילד שלכם שהוא צריך להיות בשקט ולא לקטוע אתכם. ואז תפנו אותו לעיסוק אחר ותנו לו לשחק עם צעצוע מיוחד שנותן לכם הזדמנות לרגע של שקט. אם הילד תופס לכם את היד בזמן שאתם מדברים, אימרו לו לשבת על כיסא או מדרגה בקרבתכם. ואז הסבירו לו שלא יקבל את מה שהוא רוצה כל עוד הוא חושב שמותר להפריע לכם.

  1. הילד שלכם נוהג באלימות או מרביץ לילד אחר:

למה לא כדאי להתעלם מזה?  אתם יודעים שעליכם להתערב כשהילד שלכם מרביץ לחבר למשחק, אבל עליכם גם לשים לב למעשים אגרסיביים  שאולי לא נראים לכם כל כך חמורים,  כמו דחיפות או צביטות. אם אינכם מתערבים, התנהגות אלימה יכולה להיות  הרגל מושרש כבר מגיל 8. בנוסף, זה גם מוסר מסר שאומר שהתנהגות אלימה היא מורשית.

איך לגרום לילד שלכם להפסיק להתנהג בצורה אלימה? תתעמתו עם התנהגות אלימה על המקום.  תיקחו את הילד שלכם לפינה ותאמרו לו “זה מאוד פגע בו, איך היית מרגיש אם זה היה קורה לך?” תסבירו להם שכל התנהגות שגורמת לכאב אינה מורשית. לפני שיפגש עם חברים בפעם הבאה, הזכירו לו לא לשחק בפרעות, ותלמדו אותו מה עליו לומר כאשר הוא מרגיש כעס או תסכול. אם הוא חוזר על ההתנהגות הזו, תסיימו את מפגש מיד.

child-636022_640-min-compressor

  1. הילד שלכם מעמיד פנים שהוא לא שומע אתכם:

למה לא כדאי להתעלם מזה? לומר לילד שלכם לעשות דבר שאינו רוצה פעמיים, שלוש פעמים או אפילו ארבע פעמים, כמו להיכנס לרכב או לאסוף את הצעצועים שלו, מוסר מסר שזה בסדר להתעלם מכם ושהילד יכול לעשות מה שהוא רוצה ללא עונש. להזכיר לילד שלכם שוב ושוב מלמד אותו  לחכות לפעם הבאה שתזכירו לו, במקום לעשות כפי שנאמר לו על הפעם הראשונה. להתעלם מכם הוא משחק כוחות, אם תאפשרו לילד שלכם להמשיך עם ההתנהגות הזו,  כנראה הילד שלכם יגדל להיות שתלטן.

איך לגרום לילד שלכם להפסיק להעמיד פנים שהוא לא שומע אתכם? במקום לדבר עם הילד שלכם ממרחק גדול, תבואו אליו  ותאמרו לו מה עליו לעשות פנים אל פנים. תגרמו לו להסתכל עליכם כשאתם מדברים איתו ולומר לכם “בסדר”. געו בכתף שלו, תאמרו את השם שלו או תכבו את הטלוויזיה, אלה כולן דרכים  שיכולות לעזור לכם למשוך את תשומת הלב שלו, אם הילד אינו מגיב, תאיימו להעניש אותו.

כאשר הילד שלכם מתחיל להתאפיין ב”שמיעה סלקטיבית” הגיע הזמן להתערב. אימרו לו שבכל פעם שתצטרכו לומר לו לעשות משהו מסוים יותר מפעם אחת אתם תצמצמו את שעות הטלויזיה היומיות שלו או שלא תרשו לו להיפגש עם חברים. השיטה הזו עובדת.

 

  1. הילד שלכם לוקח חטיף בעצמו:

 

זה בהחלט נוח כשילדכם מסוגל לקחת חטיף בעצמו או להפעיל DVD בעצמו, אבל לתת לו לשלוט בפעילויות שעליכם לבצע לא מלמד אותו לעקוב אחר הכללים. זה יכול להיות חמוד כאשר בן השנתיים שלכם הולך לאורך הדלפק לקחת עוגיות מהמזווה, אבל חכו שיגיע לגיל 8 וילך לחבר שגר במרחק 3 רחובות בלי לבקש רשות.

איך לגרום למנוע מהילד שלכם לעשות דברים ללא רשותכם?  תבססו מספר חוקים קטנים בבית, ותדברו עליהם עם הילד שלכם בתכיפות (“אתה חייב לבקש רשות בכל פעם שאתה לוקח ממתקים  בגלל שזהו החוק”). אם הילד מדליק את הטלוויזיה ללא רשות למשל, תאמרו לו לכבות אותה ותגידו “אתה צריך לבקש ממני רשות לפני שאתה מדליק את הטלוויזיה”  ההצהרה על החוק יכולה להבהיר את הזכויו והחובות שלו.

 

  1. הילד שלכם מתחצף:

אתם כנראה חושבים שהילד שלכם הולך לגלגל את העיניים שלו או לדבר בטון מתנשא רק בגיל ההתבגרות, אבל התנהגות חצופה מתחילה לרוב בזמן גן חובה כשילדים מתחילים לחקות  אנשים מבוגרים כדי לבחון את ההורים שלהם. הרבה הורים מתעלמים מזה בגלל שהם חושבים שזה שלב שעובר, אבל אם אתם לא מתעמתים עם זה, אתם תמצאו את עצמכם עם ילד בכיתה ג’ שלא מתחשב באחרים, שמתקשה למצוא חברים ולהסתדר עם מורים ומבוגרים אחרים.

איך לגרום לילד שלכם להפסיק להתחצף? כשהילד שלכם מתחצף, תאמרו לו למשל:” כשאתה מגלגל את העיניים ככה, זה נראה כאילו אתה לא רוצה לשמוע את מה שיש לי לומר”. המטרה אינה לגרום לילדכם להרגיש רע, אלא להראות לו איך הוא נראה או נשמע. אם ההתנהגות לא פוסקת, אתם יכולים לדחות אינטראקציה וללכת. תאמרו “האוזניים שלי לא שומעות כשאתה מדבר בצורה כזו. כשתהיה מוכן לדבר בנימוס,  אז אשמע.”

 

  1. הילד שלכם מגזים:

יכול להיות שזה לא עניין גדול אם הילד שלכם אומר שסדר את המיטה כשהוא בקושי משך בסדינים, או אם הוא אומר לחבר שהוא היה בדיסניוורלד כשהוא מעולם לא היה במטוס, אבל רצוי להתעמת עם חוסר הכנות הזו מראש. “שקרים יכולים להיות אוטומטיים אם הילד שלכם מגלה שזו דרך קלה  לגרום לעצמו להראות טוב יותר, להימנע ממטלה מסוימת, או להימנע מהשלכות על מעשה שעשה.

 

איך לעצור את זה? כשהילד שלכם משקר, שבו איתו ותבהירו את העניין. תאמרו “זה יכול להיות כיף ללכת לדיסני וורלד, ואולי נוכל לבוא לשם יום אחד, אבל לא כדאי לך לומר לבן שהיית שם  כשלא באמת היית שם.”  תאמרו לו  שאם הוא לא אומר את האמת, אנשים לא יאמינו למה שהוא אומר. תתבוננו במוטיבציה שלו לשקר., ותוודאו שאינו משיג את המטרות שלו. לדוגמה, אם הוא אומר שצחצח את שיניו כשלא באמת עשה זאת, תאמרו לו לחזור ולצחצח שיניים. סיפורים למשל  עוזרים לילדים לראות בעיה  מזווית חדשה. כך למשל אתם יכוים לספר לו על פטר והזאב, ואיך שפטר שיקר כל הזמן, ולכן אף אחד בסוף לא האמין לו כשהזאב באמת הגיע.