שבוע 16

שבוע 16 להריון – סימפטומים, טיפים ועוד

רק בעוד 4 שבועות את  תעברי את חצי הדרך! הנה כמה נקודות למחשבה שיעזרו לך לשרוד את השבוע.

אילו שינויים עוברים בגוף שלך?

הרחם שלך ממשיך להתפתח  ושוקל רבע קילוגרם. גם השלייה צומחת,  והגוף שלך יוצר כמות גדולה יותר של מי שפיר שעוזרים לך לשמור על התינוק שלך בזמן ההיריון.

כרגע הרחם שלך מחזיק ב-0.2 קילוגרמים של מי שפיר מסביב לתינוק שלך.

כשאת בהיריון נפח הדם שלך גדל ב30-50 אחוזים, וכתוצאה מכך   מחזור הדם שלך מהיר יותר. העלייה במחזור הדם  גורם לפנים שלך להיות בהירות יותר.  הגוף שלך גם מפיק יותר הורמונים מה שגורם לבלוטות השמן שלך לעבוד   בקצב מטורף, שגורם לפרצוף שלך לקרון.

שני הדברים האלה נקראים “זוהר היריון”. אם גופך הופך לשומני מדי  את יכולה להשתמש באיפור ללא שמן. חוץ מזה פשוט תחייכי ותיהני מהזוהר.

 

כמה גדול התינוק שלך?

עד סוף השבוע, גובהו של התינוק  הוא כ-13.5  סנטימטרים  (CRL ) ושוקל כ-0.07 קילוגרמים.

 

מה קורה לתינוק שלך?

התינוק שלך מתכונן  לפריצת גדילה בשבועות הקרובים. ראשו של התינוק יותר זקוף משהיה בשבועות הקודמים.  האוזניים והעיניים נמצאים במיקום הסופי שלהן,  דבר הנותן לתינוק שלך מראה אנושי יותר.

כמה מהמערכות היותר מסובכות בגוף  מתחילות לפעול, ביניהן מערכת השתן ומערכת הדם.  הלב של התינוק שלך. קצב שאיבת הדם של התינוק שלך הוא כ-25  קוורץ ביום. אמנם, עד סוף ההיריון  הקצב יגדל להיות 1900 קוורץ ביום.

מה כדאי לתכנן לשבוע הזה?

פגית טרום הלידה הבאה שלך  תקרה בשבועות הקרובים.

בזמן הפגישה הזו, הרופא שלך יכול להמליץ בדיקות מסך מסוימות כמו:

-אולטרסאונד

-חלבוני אלפא-פאטה (AFP ).

-בדיקה משולשת.

-בדיקת מי שפיר.

הרופא שלך גם יכול להחליט לדבר על הנושאים הבאים:

-תסמיני רצועה עגולה.

-לידה  לפני התאריך המתוכנן.

-שיעורי  טרום-לידה.

-שיעורי הכנה ללידה.

טיפים עבור שיפור ההיריון

את יכולה לחוש בתנועות הראשונות של התינוק בין השבוע ה16 לשבוע ה20. אם זה ההיריון הראשון שלך, זה יכול להיות קרוב יותר לשבוע ה20 לפני שאת מרגישה תנועות היריון. התנועה הראשונה מתוארת כתחושה של  בועות גזים או פרפור.

ייתכן שהרגשת  את התנועות אך לא שמת לב. חוזק התנועה  וזמן התרחיש משתנים בין כל היריון, אז  זה לא חכם להעריך את התנועות בהיריון הזה לפי שיפוט של הריונות קודמים.

שינה על הצד חשובה יותר בשלב הזה; הרבה רופאים מציעים שלא כדאי לישון על הגב ברגע שהגעת לשבוע ה-16. בגלל זה חשוב להשתמש בכריות  שתומכות בגופך  כדי לדאוג שאת ישנה  בצורה הנכונה.

טיפים עבור השותף של האם

את  עומדת להרגיש את התנועות הראשונות של התינוק  מתישהו בשבועות הקרובים.  זה יכול לחזק את תחושת החיבור  בין האימא לתינוק, ולפעמים אתה יכול להרגיש נשאר מאחור.

בסופו של דבר גם אתה תוכל להרגיש את התנועה של התינוק,  אבל עד אז אתה יכול להיקשר לתינוק על ידי דיבור איתו על בסיס יומיומי. אם אינך בטוח מה לעשות, אתה יכול לשיר או לקרוא לתינוק.