שבוע 13

שבוע 13 להריון – סימפטומים, טיפים ועוד

ברכותיי! זהו השבוע האחרון של השליש הראשון. הנה מה שאת יכולה לצפות לו בשבוע הזה

 

אילו שינויים קורים בגוף שלך?

ייתכן שאינך עדיין לובשת בגדי היריון, אבל כנראה שהחלפת את הבגדים הצמודים שלך במשהו נוח יותר. סימני מתיחה יכולים להתחיל להופיע על הבטן, השדיים, הירכיים והישבן.

בחילות הבוקר שלך יכולות להתחיל לסגת  בשלב הזה אבל ייתכן שאת חווה צרבת לעיתים קרובות יותר.

ייתכן שאת גם שמה לב לשינויים   בשדיים שלך. בשלב הזה ייתכן שהשדיים שלך גדלו  ומרגישות גושיות וגוליות, זה נוצר עקב  התכוננות של השדיים שלך להתחיל להפיק חלב.

ייתכן ששמת לב לוורידים שמתחילים להופיע מתחת לשדיים שלך. בנוסף, חלב בוסר מתחיל להיווצר  במהלך השליש השני; זהו השלב הראשון בהפקת חלב אם, ויכול לצאת מהפטמה לאחר עיסוי המקום.

 

מה קורה לתינוק שלך?

עד עכשיו, ראשו של התינוק שלך היה האיבר הגדול ביותר בגופו, אז זה מתחיל להשתנות. עכשיו ראשו של התינוק הוא כשליש מגופו. טביעות אצבע ייחודיות  מופיעות על אצבעותיו  של התינוק. הכליה והלבלב  פעילים לחלוטין, מה שמאפשר למי השפיר  שהילד שאב להיות מופרשים. בנוסף, מתחילה לכסות את התינוק שכבת שיער רכה שנקראת כשות.

כמה גדול התינוק?

בשבוע השלישי של ההיריון, אורכו של התינוק הוא כמעט 9.5 סנטימטרים.  ושוקל כ-25 גרמים.

 

מה כדאי לתכנן לשבוע הזה?

כאשר נשים מסיימות את השליש הראשון, הן יכולות לשים לב לדחף מיני מוגבר.  זה טבעי שזוגות יתהו אם יחסי מין הם בסדר בתקופת ההיריון. רבים לא מבינים שתינוקות מוגנים  על ידי מי השפיר ברחם, ליד הבטן, וליד פקק רירי שחוטם את הרחם  ועוזר לשמור על התינוק מזיהום. עבור זוגות רבים זה בסדר לקיים יחסי מין.

אמנם, כדאי להימנע ממין במקרים הבאים:

  • אם יש לך היסטוריה של תינוקות פגים.
  • אם יש לך היסטוריה של נפל.
  • אם נפלו לך המים.
  • אם אתה סובלת מדימום בנרתיק או פריקה.
  • אם יש לך שליית פתח או שלייה מאוד נמוכה.
  • אם הרחם של לא יכול להתמודד עם זה, או שהרחם שלך מורחב.
  • אם לך או לשותף שלך יש מחלה המועברת דרך יחסי מין.

 

טיפים לשיפור ההיריון:

כמעט 99 אחוזים מנשים הרות סובלות מסימני מתיחה. סימני מתיחה מופיעים כפסים אדומים או ורודים בתחתית הבטן ואו השדיים. עלייה במשקל  בקצב איטי יותר  מורידה את הסיכוי  שסימני מתיחה יופיעו, והיא גם בריאה יותר עבורך ועבור התינוק.

התעמלות ומריחת קרמים שמכילים  ויטמין E וחומצת אלפא הידרוקסי יכולים לעזור להימנע מסימני מתיחה. אם זה לא עוזר, תרגישי בנוח מהמחשבה שסימני מתיחה נעלמים לאחר ההיריון.

תתייעצי עם הרופא שלך לפני שאת משתמשת במוצרים האלה לטיפול בסימני המתיחה האלה. חלק מהרכיבים שלהם נשאבים לתוך העור ומשם לזרימת הדם, משמע הדבר שהם יעברו דרך התינוק.

 

טיפים עבור השותף

תמלאו את האוטו של האימא עם דלק. זה יכול להישמע פשוט מאוד, אבל הרבה נשים הרות רגישות לאדים של גזים. אפילו אם השותפה שלך היא לא אחת מהן, היא בכל זאת תעריך את העזרה.