שבוע 15

שבוע 15 להריון – סימפטומים, טיפים ועוד

את קרובה בשבוע לפגישה שלך עם  חבילת השמחה שלך, תקראי עוד על מה שאתה יכולה לצפות לו השבוע.

 

אילו שינויים קוראים בגוף שלך?

העלייה המשוערת במשקל שלך היא  2.27 קילוגרמים. ייתכן שעלית טיפה יותר או טיפה פחות, וזה נורמאלי לחלוטין. אמנם, אם  ההבדל ניכר, ייתכן שכדאי לעבור על הדיאטה שלך עם הרופא שלך בפגישת  טרום הלידה הבאה שלך.

ייתכן ששינויים בצורת הבטן שלך לא נראים עוד לאחרים. אבל ייתכן שאת יכולה להרגיש במעלה של הרחם שלך 10 או 12 סנטימטרים  מתחת לטבור שלך.

 

כמה גדול התינוק שלך?

בסוף השבוע הזה, התינוק יהיה בגובה 12 סנטימטרים וישקול 57 גרמים.

 

מה קורה עם התינוק שלך?

העור של התינוק שלך  דק מאוד, וכלי הדם יכולים להיראות על  דרך העור.  האוזניים של התינוק ממשיכים לגדול חיצונית ונראות יותר כמו אוזניים. העיניים של התינוק זזות לכיוון האף משני צדיו של הראש.

העצמות של התינוק מתחילות להתקשות, משמעות הדבר שאם נלקח צילום רנטגן, השלד ייראה.  בשלב הזה, נראו תינוקות שהחלו למצוץ את האגודל שלהם בצילומי אולטרסאונד.

 

מה כדאי לתכנן השבוע?

הרופא שלך יתחיל למדוד את הפונדוס שלך, או  הגובה  הפונדלי בפגישות טרום הלידה שלך.  זהו המרחק בין עצם הערווה שלך לפסגת הרחם שלך.

גובה פונדלי מורם יכול להעיד על  מצג עכוז, בעוד שגובה פונדלי נמוך  יכול להעיד על הטיה הצידה. בדיקת אולטרסאונד או בדיקת אגן יכולות לאשר את זה.

 

טיפים בנוגע לשיפור ההיריון

להרבה נשים יש שאלות בנוגע לתנוחות השינה בזמן ההיריון. הדבר הרצוי הוא להתרגל לשינה על הצד.  זוהי צורת השינה הנוחה והבריאה ביותר. שינה על הגב יכולה לגרום לרחם להפעיל לחץ על האאורטה ועל  וריד נבוב הנח שלך שמספק דם לחלק גוף התחתון שלך ושל התינוק.

מאוחר יותר בהריון, זה גם יכול לגרום לקשיים בנשימה. שינה על הבטן גם גורמת ללחץ על הרחם וכדאי להימנע מזה.

הדרך הטובה ביותר להתחיל לישון על הצד היא  בעזרת שימוש במספר כריות  או כרית היריון. כרית היריון תומכת בכל הגוף  . נשים רבות מניחות כריות רגילות מאחורי הגב  ובין הברכיים לאותה הנוחות  במחיר קטן יותר.

 

טיפים עבור שותפה של האם

האם השותפה שלך  מתקשה לישון בלילה? עזור לה לסדר את הכריות בצורה מתאימה. תציע לה עיסוי בכפות הרגליים או בגב  ממש לפני השינה כך שהיא תהיה מאוד רגועה ותוכל לישון בקלות. אם אתה מתעורר בלילה או לפניה בבוקר, היה רגיש לשינה שלה, וזכור שזה יכול לקחת לה זמן רב להירדם  אם היא מוערת.