מהי הדרך הנכונה ביותר לגמול את הקטנטן שלכם מחיתול?

קיימות גישות רבות כיצד לגמול את הפעוט מחיתולים, ועבור הרבה הורים גמילה מחיתולים אומר ללמד את הילדים לעשות את הצרכים בשירותים או בסיר ולהיפטר מהחיתולים. 

אני רוצה להתייחס אל הגמילה מהחיתולים מזווית הילד שלנו: יש פעוטות שההורים שלהם (או הגננת בגן או הסבתא למשל) מחליטים שהגיע הזמן להיגמל (כך שבעצם מחליטים עבורם), ויש גם פעוטות שחוקרים את הנושא של עשיית הצרכים לאט לאט, בתהליך שהם עצמם מתחילים, ונעזרים בהורים בתהליך לימוד עשיית הצרכים בלי חיתולים (כך שבעצם ההחלטה היא שלהם).

ניתן למצוא בשתי הגישות האלו יתרונות וחסרונות שונים, אך אני מאמינה שהפעוט צריך לחקור, להתעניין ולרצות להיות בלי חיתול ושההחלטה תהיה שלו. אני מאמינה שלכל הורה יש את הגישה הייחודית שלו.

עם זאת, אפילו כשהפעוט מחליט על הגמילה בעצמו, צריך לזכור שבתהליך הזה עבור הילדים הקטנים שלנו להיגמל מחיתולים מראה על בגרות, לקיחת אחריות ובעיקר שליטה: מפעוטות שלא שולטים בסוגרים ולא רוצים לשלוט בכלל, הם הופכים פתאום לבעלי השליטה והכוח.

זה אולי קצת מפחיד עבורם. לפעמים הם רוצים להישאר קטנים ואנחנו אומרים להם שהם גדולים. הם בודקים לפעמים כמה אפשר להתאפק ומתי מפספסים – זה מלמד אותם על עצמם. התהליך הזה מדהים בעיניי, התהליך הזה מרגש אותי והוא צריך להיעשות בזמן המתאים.

מהו הזמן המתאים בעצם? הזמן המתאים הוא הזמן שמתאים לילד שלך, הוא הזמן שקשור לילד שלך ולא רק בסביבה ובגיל שלו (הגיל לאו דווקא אומר על הבשלות של הפעוט, ובנוסף לא לכולם אותו הקצב ולא כולם אותו הדבר. נכון?) הזמן המתאים קשור לילד שלך: האם הוא מתעניין? רוצה לעשות פיפי וקקי בשירותים? בודק מה עושים בשירותים?זוהי ההתחלה!

אני מאמינה שצריך להסתכל עליו, כן – עליו. צריך לבדוק מתי הוא הזמן המתאים לילד. (אני לא מתעלמת מצרכי ההורים, כמובן שזה צריך להיות נוח ובזמן מתאים, אך הפעוט הוא המוביל בעיניי). הפעוט הוא זה שעובר את התהליך, הפעוט הוא זה שעובר את השינוי ולכן הוא זה שצריך לרצות. כשהתהליך הזה לא בא ממנו והוא לא מעוניין בו יהיה יותר קשה והרבה יותר פיספוסים לאורך זמן.

כשהילד לא מעונין בשינוי ומכתיבים אותו עבורו תהליך הגמילה יהיה קשה וארוך הרבה יותר והוא עלול לסבול מההשלכות שלו גם שנים לאחר מכן (אני מכירה ילדים בני ארבע ואפילו חמש שישנים בלילה עם חיתול… הם היו “גמולים” כבר בגיל שנתיים כי החליטו עבורם שזה הזמן המתאים. זו לא גמילה מוצלחת בעיניי… זו תוצאה של ילדים שגמלו אותם בניגוד לרצונם). ילד שנגמל כי הוא רוצה, שעבר את השלבים בצורה נכונה יעבור גמילה מהירה ממש בכמה ימים והתחושה שלו תהיה נהדרת כי הוא רצה והצליח. הביטחון שלו בעצמו יעלה והגאווה שלו תהיה גדולה. זה הישג של ממש בשבילו.

והנה השלבים: 

  • כשהוא מחליט ורוצה בכלל להיות בלי חיתול
  • כשהוא מסוגל להתאפק
  • לעשות כמה פעולות במקביל
  • לעשות את הצרכים בשירותים

ובכל מקרה בתהליך הגמילה (ובכלל) – תהיו איתו, חבקו אותו, תתמכו בו. זה לא פשוט לגדול. ואתם כהורים תפקידכם להיות בשבילו. גם לעזור לו כשפיספס ולהחליף ולעודד אותו שבפעם הבאה אני מקווה שתצליח. תהליך הגמילה מחיתולים הוא תהליך מקסים, מעצים, וזו הפעם הראשונה בעצם שהפעוט עובר תהליך שינוי כזה ולכן הוא גם צריך את התמיכה, ההתמסרות, האהבה וההכלה שלכם ההורים.

תעברו את זה ביחד ותיהנו מזה. הוא חווה ולומד משהו חדש ואתם איתו.

בברכה ובהצלחה,
קרן לוי – ליווי וייעוץ להורות אותנטית

 

כותבת המאמר הינה קרן לוי, מדריכת הורים ומפתחת שיטת ההורות האותנטית. לפרטים נוספים על השיטה של קרן ולקביעת פגישת ייעוץ – הקליקו כאן